top of page

Letní dovolená

díl 2. - kontakty & itinerář

V prvním díle přípravného speciálu jsme si nastínili hlavní body organizace před odjezdem na dovolenou, které se týkaly především dokladů a rezervací. Následně jsme s rodinou či "spolucestujícími" probrali předběžný program a než přejdeme k balení kufrů, pěkně si všechny ty důležité informace zaneste na jedno místo, tak jako by to pro vás udělala cestovka.

Kromě toho si zjistěte maximum informací o místě pobytu, to platí zejména pro cesty do zahraničí. Věnujte trochu času vyhledávání na internetu a zajistěte a sepište si následující kontakty:

  • kontakt na aerolinky nebo přepravce (cestovní kancelář) a to jak doma, tak v místě pobytu

  • přesný název, adresa a telefon vašeho ubytování

  • místní turistickou informační centrálu. Zapište si její telefonní číslo a otvírací hodiny a web. Ten vás může před odjezdem informovat o přesnější předpovědi počasí, chystaných místních akcích, dopravní situaci (uzavírky silnic, objízdné trasy) atd. a může vám pomoci najít jiné ubytování, pokud vás po příjezdu potká nějaké nepříjemné překvapení.

  • místní tísňovou linku

  • nejbližší zdravotnické zařízení (totéž i pro zvíře, cestuje-li také)

  • kontakt na českou ambasádu 


Pokud projíždíte více zeměmi, mějte kontakty i v tranzitních zemích, to se týká zejména tísňových linek, asistenčních služeb a českých ambasád. V případě potřeby jistě zaznamenáte velkou ochotu místních s pomocí, ale ta není často nezištná a tak můžete zaplatit mnohem víc, než byste museli, což je vždycky  škoda.


Tak a nyní můžeme přejít k zábavnější části a tou je sestavení itineráře a to jak cestovního, tak pobytového.

Náročnost cestovního itineráře se bude odvíjet od způsobu dopravy - pokud jedete autem s navigací, postačí zaznamenat si jen pár odpočinkových, občerstvovacích a tankovacích bodů po cestě, složitější itinerář bude v případě letů s přestupy, cest vlaky, navazujícími trajekty nebo auty z autopůjčoven. Pak je potřeba si každý čas, číslo a rezervační kód pečlivě zaznamenat na jedno místo; zmatky, listování složkou a přebíhání od jednoho "gejtu" k druhému necháme scénáristům všech těch praštěných komedií, jejichž protagonisti jsou nemožní a chaotičtí až hrůza (narozdíl od nás ;)).

Pobytový itinerář pak bude vypadat vlastně velmi podobně jako kalendář a bude obsahovat naplánované aktivity na každý den dovolené, rezervační údaje dopředu zamluvených akcí nebo procedur, otvírací hodiny výletních cílů a další poznámky, které se k programu vztahují (více níže).

Děti pak třeba můžou pomoci a vylepšit váš rodinný dovolenkový plán vlastními ilustracemi, vybarvením některých polí a později i vlepováním vstupenek, účtenek, fotek a jiných memorabilií; takový poklad pak může bezvadně zdobit vaše dovolenkové vzpomínkové fotoalbum.

 

Program pobytu
Tak. Hlavní náležitosti bychom probrali a můžeme začít plánovat program pobytu. Zagooglujte a sepište si v bodech zajímavé cíle, akce a atrakce, které se v destinaci nabízejí. Ne že bych vám upírala právo na volný program ad hoc, ale abychom předešli pozdějšímu rozladění, je třeba zajistit si dopředu i některé detaily, i ty, které se nyní na první pohled zdají zbytečné.
Udělejte proto nad seznámkem poradu s rodinou nebo dalšími "účastníky zájezdu" a sdělte si navzájem své představy a očekávání, která od vybrané destinace máte a dohodněte se, co všechno z nabízených akcí spolu budete chtít absolvovat. Bude nejen příjemné mít alespoň přibližnou kostru společného programu a jednotlivé body, na které se můžete začít těšit, ale především budete moci včas zajistit některé z nich. To se týká například včasné rezervace vozu v místní autopůjčovně, sportovního vybavení nebo stolu ve vyhlášené taverně.
Jen tak se vám nestane, že při příchodu do rentcaru zjistíte, že na vaši sedmičlenou rodinu vyzbyla už jen postarší Corsa s motorem o obsahu 1.1, nebo vůz bez klimatizace, na pantátu čeká stylový dámský bicykl v neonově růžové barvě (což je ale zase potenciálně vděčný materiál do rodinného alba a pro kolegy na FB...), dětské cyklovozíky jsou rozebrané a na stůl v restauraci se čeká fronta jako na banány.

 

Naštěstí není rok '83 jako v crazy komedii Bláznivá dovolená, ze které pochází situační snímek výše a můžeme si dostatečně dopředu všechno ověřit, pročíst recenze a doporučení druhých, vše zajistit, zarezervovat, případně zaplatit, vytisknout a eliminovat riziko nepříjemných překvápek!
Proto si poznamenejte některé vaše cíle a dostatečně včas udělejte, co je v tomto ohledu potřeba.
Zároveň si rozdělte kompetence a jednotlivé úkoly - všechno samosebou nemusí ležet na bedrech jen jednoho člověka!

Uvidíte, že po kompletaci hlavních náležitostí a potvrzení prvních rezervací budete mít mnohem lepší pocit a s každou odškrtnutou položkou se budete těšit ještě víc :)

Hlavní

body

Před letní dovolenou:

Díl 1.

Seznamy

& výbava

Před letní dovolenou:

Díl 3.

Balení

& seznamy

Před letní dovolenou:

Díl 4.

Kontrolní

checklist

Díl 5.

Před letní dovolenou:

bottom of page