top of page

 - ŠATNÍK -

Analýza stylu
Dříve, než vemete vaši skříň útokem, dopřejte si čas a nejprve si udělejte analýzu vašeho stylu. Váš šatník by měl být co nejvíc účelný, tedy absolutně korespondovat s vaším životním stylem a potřebami. To znamená poránu otevřít skříň a mít na výběr oblečení, které

  • vám velikostně dobře sedí

  • barevně a stylově sluší

  • cítíte se v něm dobře

  • odpovídá vašemu dennímu programu, ať už sedíte v kanceláři, nebo lítáte po hřištích a pískovištích, nebo obojí!

Podvědomě to tak vlastně děláme - dle Paretova principu (80/20) člověk nosí v 80% případů jen 20% svého šatníku.

Je to důsledek tří faktorů:
- impulzivních nákupů (věci ve slevě, levné hadříky, které se brzy kroutí, nesedí nebo nejdou s ničím sladit)
- některé věci nemáte kam brát (příliš sváteční kousky) nebo si jimi nejste jisti
- nemáte přehled, co všechno vlastně v té skříni máte

Začátek tedy pojmeme hravě; udělejte si nejprve virtuální analýzu vašeho oblečení, po kterém saháte nejčastěji.


Definice stylu
Pokud si stále nejste jisti tím, co vám sluší (a proto sázíte jen na neutrální jistotu a nosíte totéž stále dokola, takových 50 odstínů šedi ;)), pak si zkuste udělat test typologie barev a nastudujte si střihy vhodné pro vaši postavu. Článků na netu je spousta - jeden za všechny třeba TADY.
Pak si můžete vytvořit onu definici vašeho stylu a na jejím základě vybrat ze skříně ty kousky, které s ním korespondují.

 

 

Pokud se chcete trochu poinspirovat, jak si vytvořit základ šatníku, co z vašich věcí ponechat a jak následně nakombinovat, hledejte na netu pod heslem "capsule wardrobe". Jako matka vyhledávám "busy mom capsule wardrobe" :)


Já jsem spíše sportovně elegantní typ. Po trendech moc nejdu a abych byla uplně upřímná, trochu mě ta modní trendy terminologie míjí, stejně jako outfity na neduživých modelkách, které bych neoblékla, ani kdybych měsíc nežrala a nechala si chirurgicky odstranit dvě žebra. 
Na druhou stranu zase nechci ve své prestižní pracovní pozici ženy na mateřské chodit v teplákách, softshellových soupravách, sportovních botách a s batohem (ale nikomu to nevymlouvám, nejsem módní blogerka a nemám vám do toho co kecat, noste si, co chcete, když se v tom cítíte dobře!).

Základ mého šatníku tvoří pohodlné volnočasové kousky, ve kterých můžu jak vysedávat po parcích, tak obíhat pochůzky, úřady a doktory: lněné kalhoty, denimové kalhoty a klasické černé s puky, tílka, trička, svetříky do V a s lodičkovým výstřihem, košilové šaty s páskem a zavinovací šaty, obojí v délce lehce nad kolena, které jdou i k úzkým kalhotám nebo leginám, splývavé sukně ke kolenům do A, delší cardigany s páskem a boty na co nejnižším podpatku, ideálně jen lehce zvýšené, kolem 2-3 cm. Podpatky sice protáhnou postavu a lépe vytvarují nohy, ale ještě s nima nikdo nedohonil dítě na odrážedle, které se rozhodlo dát si závod s autobusem.

Už při pořizování nových věcí zohledňuji svůj barevný typ a vybírám tak, aby kousek ladil stylově i barevně k tomu, co už mám doma: moje barvy jsou bílá, karamelová béžová, tmavěmodrá, studená olivová, hráškově zelená, tyrkysová, korálová, tmavší růžová, šedá a studená hnědá (promiňte pánové, kdybyste nerozuměli, můžu vám to na požádání přiblížit v html kódech).

Jakmile si uděláte takovou podobnou analýzu, pomůže vám to definovat svůj styl, výběr první volby a uvědomit si, co chcete a proč vlastně některé oblečení vůbec nenosíte, i když mu na pohled není co vytknout.

Tento seznam si hoďte na papír, bude to trochu práce, ale když si to zpříjemníte šálkem čaje nebo kávy a pěknou písničkou, máte to hned a opravdu se vám to vyplatí, protože potom nebudete stát před skříní a prokrastinovat úvahami o tom, jestli byste si to či ono měli nechat, nebo nikoli, půjdete víc najisto.

Vždy radím, abyste postupovali pomalu po malých sekcích a nepřeháněli to, ale v případě šatníku to chce trochu razantnější přístup, protože pokud to nebude akce kulový blesk, může se stát, že z toho bude únavné celodenní překládání věcí zprava doleva a zleva doprava, váhání, zkoušení, postávání před zrcadlem a otrava. Nicméně, pokud dopředu víte, že nemáte šanci projekt dodělat najednou, pak dělejte jen určitou sekci na etapy, jednu po druhé.

Po celou dobu mějte před očima žádoucí finální podobu vašeho šatníku, bude vás to povzbuzovat!


KROK 1

Vyluxujte podlahu v okolí vaší skříně. Pokud šatník stojí v ložnici, přehoďte přes postel přehoz nebo prostěradlo a věci dávejte na postel.
Připravte si několik velkokapacitních pytlů nebo krabic, dále pytle nebo obaly na věci na ramínku.
Pytle či krabice si rozdělte na "vyhodit", "darovat", "prodat".
Vyskládejte postupně všechny věci ven. V průběhu dávejte stranou ty z nich, které figurují na vašem "taháku".
Dále doporučuji dávat tílka k tílkům, trika s krátkým i dlouhým rukávem zvlášť, mikiny, svetry atd., aby bylo vidět, čeho máte příliš moc (nebo málo). Pokud se vám některé kousky vyloženě opakují, pak si ponechte jen ten nejkvalitnější kus, s dobrým střihem, materiálem a barvou.
Zimní věci už odkládejte úplně bokem, nechte si jen něco málo na doklepání příštích několika týdnů, než se víc oteplí. Teplé kalhoty,  punčocháče, čepice, silné šály a péřové bundy a kabáty už můžete docela jistě vyprat, vyvětrat, odnést do čistírny a uložit mimo.


KROK 2
Skříň vyluxujte/vymyjte. Pokud je potřeba vyměnit žárovku u vnitřního osvětlení skříně, nebo utáhnout nějakou úchytku atp., udělejte to, nebo o to někoho požádejte. Nemusíte všechno dělat sami!


Poté do šatníku začněte vracet zpět věci z taháku, které máte stranou.


Existuje několik doporučovaných způsobů,  kterak třídit věci:

  1. skládat a řadit je podle barev

  2. podle účelu (kostýmky, šaty, sukně, topy - vše zvlášť)

  3. připravené kombinace ukládat pospolu


Já preferuji kombinaci všech tří způsobů; rozděluji šatník na

  • sváteční - což v mém případě znamená zřídka nošený kalhotový kostým, malé černé, pouzdrové šaty, semišový kabát atd.

  • každodenní - pohodlné kalhoty, sukně, tuniky, svetříky, topy

  • domácí - žerzejové domácí šaty, semišové tepláky, jóga kalhoty, sukně


A zejména ten každodenní šatník už si můžu řadit podle barev pro lepší orientaci v kombinacích. Nicméně i tady platí, že svetříky patří ke svetříkům, trika k trikům atd. - skládat hrubý svetr k jemnému tílku jen proto, že mají stejnou barvu, mi nepřijde praktické ani logické.

KROK 3

 

Jak tedy věci do skříně ukládat?
Kalhoty, sukně, šaty, sáčka a kardigany pověste na silnější ramínko. Pokud potřebujete šetřit místem, raději zvolte tzv. úsporné ramínko, na kalhoty i sukně zvlášť.

 


Pokud se vám do nich nechce investovat, požádejte partnera, ať pije víc piv v plechovce, on bude happy a vy taky, protože budete mít očka, ze kterých si vyrobíte takovýto zlepšovák:
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Takto naskládáte víc věcí na jedno ramínko, aniž byste vrstvili oblečení na sebe. Opravdu to funguje dobře! Pokud je manžel spíš na lahváče nebo nepije pivo vůbec, nezoufejte, ještě jsou tu očka od plechovek s perlivými nápoji nebo od sterilované zeleniny. Toto řešení je rozhodně mnohem lepší, než přejít na tenoučká ramínka, která spíš deformují oblečení, vytvářejí sklady nebo prověšují pověšenou věc především v oblasti ramenou. A to je vždycky škoda...


KROK 4

Poskládejte věci a uložte je do polic. Opět existuje více způsobů, já nedám dopustit na tzv. ležící komínky, o kterých už jsme si pověděli v díle o dětském šatníku. Mám pro vás jedno video, kde je to taky pěkně vyobrazené:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Řeknu vám, když jsem toto skládání naležato viděla poprvé, kroutila jsem hlavou, co je to zase jednou za kravinu - "Kdo to kdy viděl? My jsme sice doma skládali drobné prádlo a ponožky do komody naležato, ale trika? Mikiny? - Vždyť to musí být sežvejkané!" - nicméně v tomto případě u mě platí: kdo jednou zkusí, už nechce jinak :D Tak v první řadě - věci jsou naopak v lepším stavu, než když jsou v komínku nastojato. Z jednoduchého důvodu - nepůsobí na ně váha komínku. Za druhé - je v nich mnohem větší přehled, nošené jsou všechny věci, žádná nezůstáá někde vespod opomíjená jen proto, že jsem líná ji zespod vytáhnout, nebo ji přehlédnu. A za třetí - s věcmi se takto lépe manipuluje a nepadají.


Skládat se takto dají nejen trika, ale i tenčí svetříky, mikiny, kalhoty, tepláky a spodní prádlo.
Pokud nemáte šuplíky, nic není ztraceno, pomohou opět vnitřní boxy, vyberte takové, které nemají ostré dno zvenčí, aby vám neškrábaly police uvnitř skříně. Vyztužené látkové postačí.


Protože předpokládám, že stejně jako já rádi koukáte na to, jak to jde druhým, mám tu pro vás ještě jedno video o
skládání věcí, tentokrát vám zase jiná paní ukáže, jak skládat takové ty otravně mrňavé kousky ála "tri niťky do riťky".  Tak se ještě trochu namotivujte a pak se pusťte do šuplíků se spodním prádlem, plavkami, punčochami a doplňky.





 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KROK 5

Tak. Nyní máte ve skříni oblečení z vašeho taháku plus šuplata s bombarďákama atd.


Ale -  pak tu je zřejmě ještě hora dalšího oblečení, které vám zbylo. Berte nyní kus po kuse a zvažte, jestli ještě nebude nějak ladit s vaším základem. Předpoklad je, že tato věc bude v perfektním stavu, nositelná a kombinovatelná barevně i stylově.

Nechte to, co vám sedí, v čem se cítíte sví, prostě v souladu, to, co se vám bude dobře kombinovat s dalšími kousky, co je kvalitní a zbytek hoďte na hromadu "vyhodit", "prodat" nebo "darovat" podle tohoto klíče:

  • VYHODIT - vše, co je poškozené, vytahané, sežmolkované atd.

  • PRODAT -  vše, co je pěkné, ale nepadne vám to nebo nesluší a přitom jde o drahý nebo atraktivní kus a chcete zpátky alespoň zlomek své investice. Zkuste lokální burzu oblečení, vinted.cz, mimibazar.cz, aukro.cz a další servery

  • DAROVAT - vše, co je ještě stále pěkné a nepoškozené a neurazíte tím přítelkyni nebo sousedku, pokud jí to nabídnete (třeba na nějakém hadrovém dýchánku). Pokud je to opravdu vyšlé z módy, ale stále funkční a je vám to líto vyhodit, odneste to do kontejneru Charity Diakonie - sběrní kontejner nejblíže vašemu bydlišti zjistěte ZDE.

 

 

A už se blíží poslední zatáčka...a

 

...tradičně několik tipů na závěr:

  • pásky, šály a šátky ladící jen k určitým kouskům oblečení zavěšte na ramínko co nejblíže k nim. Univerzální doplňky dejte do zásuvky s vnitřními rozdělovači, abyste v nich měli přehled.

  • pokud si potrpíte třeba na džíny a máte jich vícero typů a střihů v podobných barvách, pověšte k nim na ramínko cedulku s označením, o který typ/střih jde na první ranní pohled.

  • pokud máte výkyvy ve váze a lavírujete mezi dvěma velikostmi (ehm ehm), nebo jste v období, jako je například těhotenství, kdy se vaše velikost dočasně mění, pak není důvod následovat pravidlo "zbavovat se nepadnoucího oblečení", je reálný předpoklad, že ho budete zase brzy potřebovat (pak ho ale oddělte od aktuální garderoby).

  • to neplatí o džínách ze střední, do kterých už se nemůžete vejít, protože se vám jednoduše změnila postava. Přijměte to a kupte si nové, padnoucí a lichotící vaší aktuální figuře, takové, které podtrhnou vaše přednosti a upozadí... no třeba pozadí ;)

  • bacha na prach, moly a jinou havěť. Zřídka nošené kusy uchovávejte v igelitovém pytli (i v uzavřené skříni se časem na věci práší), ovšem ne v tom obalu, ve kterém jste si třeba přinesli oděv z čistírny, stále tam pracují chemikálie. Takovou věc nechte vyvětrat a pak dejte do jiného obalu, poslouží i velký odpadový pytel. Mimosezónní věci dejte do vakuovacího pytle, ušetří to spousty místa a ochráníte věci před molími hody.

  • věci prokládejte levandulí a cedrem. Není to chemie a odpuzuje havěť. Prodávají třeba Tchibo a Dedra i jiní. Googlete!

  • třídění šatníku si dejte aspoň do půlročních rutin - na jaře a na podzim, spolu se sezónní výměnou věcí.

 

 


 

 

ocko.jpg
bottom of page