top of page

ZÓNOVÝ ÚKLID

I úklid v zónách je třeba zahájit úvodní debordelizací.

Zbavit se všeho nepoužívaného, neoblíbeného nebo nefunkčního je naprosto nezbytným krokem na počátku každé snahy o úklid a uspořádání bydlení. Ale i později v budoucnu v pravidelných intervalech, protože krámy mají obdivuhodnou životaschopnost a budou se líhnout dál a dál v dalších generacích. Uvidíte, že vždycky při každé debordelizaci, která nás v budoucnu čeká, budete mít znova a znova něco k vyhození, i když už pravděpodobně ne v takové míře jako na začátku.
 

O tomto kroku nemějte vůbec žádné pochybnosti a nesnažte se proces ožulit jeho přeskočením. Proč? Je to základový kámen vašeho snažení. Tak jako nemůžete pohodlně a s radostí vařit v kuchyni, když máte naplněný dřez a nemáte dostatek čistého nádobí a náčiní, stejně tak nemůžete volně žít, tvořit a dýchat a udržovat pořádek (pokud nejste ovšem fanoušek běhu přes překážky) v přeplněném prostoru plném krámů.

Dnešní doba klade nárok na velikost bydlení a úložných prostor. Ve skutečnosti však zhruba polovinu až tři čtvrtiny všeho, co shromažďujeme a vlastníme, vůbec nevyužíváme.

Při prověrce věcí v domácnosti postupujte podle osvědčeného klíče a nad každým předmětem si položte pár otázek:

  • Mám tuhle věc rád/a? 

  • Používám ji - užíval/a jsem ji alespoň jednou v průběhu minulého roku?

  • Nemám danou věc ještě v jiném, lepším provedení, které před tímto pravidelně preferuji?

  • Potřebuji ji mít 2x (...3x)?

  • Má pro mě tato věc nějakou citovou hodnotu?

  • Anebo cítím spíš provinilý pocit či tíhu, když se na ni zadívám?


Tak. Nyní víte, jak poznat krámy. V počátcích denně věnujte 15 minut svého času probírání jednotlivých zón vaší domácnosti a probírejte. Před akcí si natáhněte kuchyňskou minutku nebo stopky na mobilu a jeďte! Během každodenních patnáctiminutovek takto postupně přeberete každý šuplík, skříňku, poličku, skříně a úložné prostory.
Nepřetahujte vyměřený čas!

Poté co bude váš domov "debordelizován", budete moci přejít k uspořádání zbylých věcí a zón pomocí Organizační série, velmi podrobného průvodce každou zónou vašeho domova.

A především už budete moci nastolený pořádek snadno udržovat pomocí zónového úklidu.

Jak vypadá mé úklidové schéma, jsem představila na blogu již v lednu 2015 a ukázala na této tabulce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak vidíte, každý den přináší úkoly v jiné místnosti nebo oblasti a tyto úkoly se během měsíce s různou frekvencí opakují. O víkendu je povinností daleko méně, ctí se rodinný program a odpočinek (ano, už žádné rodinné šůrovací soboty v podobě, jak si je pamatujeme z dětství!).

 

Toto schéma zajistí, že každá zóna prochází pravidelným úklidem a údržbou a žádná nezůstává zanedbána.

Chybí vám v přehledu praní nebo mytí nádobí? Klikněte na Denní rutiny.

bottom of page