top of page

Před letní dovolenou

díl 1. - hlavní body

Tento "dovolenkový speciál" vám v pěti dílech pomůže zkompletovat doklady a zajistit všechny včasné rezervace, program a cestovní itinerář, kontaktní seznam, pobalit cestovní lékárnu, jídlo a zavazadla a vytvořit závěrečný checklist nejen pro hladší odjezd, ale i návrat.

Začneme první fází příprav, kdy nám do odjezdu zbývá dost času, ideálně nejméně měsíc.

Na úplný začátek doporučuji založit si novou složku - např. 2 - 4 kroužkový pořadač s užším hřbetem a závěsné euroobaly plus rozdělovače (poslouží i proužky post-it). Pokud máte TD Diář nebo jakýkoli jiný diář formátu +- A5, založte si dovolenkovou sekci přímo do něj. Hodit se vám bude i závěsná obálka (formát A5 stačí) se zipem nebo patentkem, který bude držet vnitřní obsah pěkně pohromadě. Do této obálky později dáte pasy, letenky nebo jízdenky, ubytovací voucher, prostě vše, co budete potřebovat mít po ruce na cestě, aniž byste museli tahat v náručí celé desky - budete na dovolené, nikoli na služebce ;)

Do diáře či pořadače budete postupně vkládat veškeré informace k vašemu pobytu. V tuto chvíli to nejspíš bude rezervace ubytování, jízdenek nebo letenek a první doklady o zaplacení.
Ty rovnou připínejte vždy k předmětu platby a pokud máte přísně stanovený rozpočet na celou dovolenou, sepisujte si do samostatné tabulky jednotlivé výdaje, tak, abyste měli stále přehled o zůstatku.

Co zařídit hned?

Hlavní náležitosti
 

  • V první řadě je potřeba zkontrolovat platnost pasů nebo občanek a případně zažádat o nové.

  • Zažádat o víza, je-li třeba (cestovky zpravidla zařídí, ale ověřte si to).

  • Získat písemný souhlas druhého rodiče, cestujeme-li s dětmi sami (formulář ke stažení je na stránkách MZČR nebo v tomto článku ČT).

  • Zvážit doporučená a podstoupit povinná očkování do exotičtějších destinací a totéž se týká i vašeho zvířete, pokud ho berete s sebou - a nemusíte ani jezdit moc daleko. Důsledně prověřte všechno náležitosti kolem transportu a pobytu zvířete, nezapomeňte, že i Slovensko je zahraničí a veterinární předpisy bývají přísné.


Pokud zvířátko zůstane doma, požádejte někoho blízkého o opatrování po celou dobu.
Pokud doma žádný živý plyš nemáte, máte určitě alespoň pokojové květiny, balkónové truhlíky anebo rovnou celou zahradu, která taky bude potřebovat svoji péči.
Domluvte se proto co nejdříve s někým, komu důvěřujete a můžete ho touto starostí pověřit, abyste s tím v daném termínu mohli oboustranně počítat.

Pokud jedete na dovolenou autem, podívejte se na datum poslední servisní kontroly a platnost STK, vše by mělo být ve 100% stavu. Pokud není, objednejte se hned do servisu, čekací lhůta někdy může být delší, tak to neodkládejte. Nechte si zkontrolovat brzdy a seřídit světla, doplnit všechny provozní kapaliny, vydesinfikovat klimatizaci, vyměnit stěrače, pokud jsou opotřebované a nechte odstranit jakékoli neduhy. Zkontrolujte expiraci autolékárničky, povinnou autovýbavu a přihlédněte i k předpisům v tranzitních zemích (poradí ambasády nebo ÚAMK). Pokuty bývají mastné a škoda každého eura, které nepadne na prázdninové radovánky!


Těsně před odjezdem si pak už jen dofouknete tlak v pneumatikách a dotankujete (připomenu v závěrečném checklistu).
Pokud máte asistenční službu jako součást vašeho pojištění nebo servisu značky vozu,  prověřte dopředu podmínky, abyste věděli, na co všechno máte přesně v případě potřeby nárok (odtah, přistavení náhradního vozu, ubytování atd.) a rovnou zkontrolujte platnost pojistky, zelené karty a řidičského průkazu všech, kdo budou po cestě řídit.
Při cestě autem si můžete dopředu zajistit i dálniční známku v některých cílových i tranzitních zemích. Prodejní místa ÚAMK pak najdete ZDE.  Moc se mi to osvědčilo, vyhnuli jsme se tak nejedné frontě i situaci, kdy byla známka vyprodaná a museli jsme si pořídit dražší typ na delší časový úsek, než bylo potřeba.

Zajistěte si včas také směnu korun za cílovou měnu a nachystejte si dostatek drobných, ať nemusíte kvůli chybějícímu euru na WC nebo tranzitní poplatek běhat někde u benzínky v půl páté ráno se stoeurovou bankovkou v ruce a prosit (mmch. mně takhle podobně už jednou jeden filuta v arabské části Jeruzaléma sice ochotně rozměnil, ale vrátil mi neplatnou stodolarovku, která už byla stažena z oběhu).
Pokud rozhodíte sítě u přátel a příbuzných, kteří už se z dovolených vrátili, můžete nasbírat slušný měšec často i výhodným kurzem, protože lidé se drobných rádi zbavují (vy si je ale po návratu pěkně roztřídíte a přepočítáte, vložíte do pytlíčku se zipem a označíte a až pojedete na služebku nebo zimní dovolenou, budete mít drobné už zase pěkně po ruce).

A v neposlední řadě si objednejte termín sjednání cestovního pojištění nebo připojištění (můžete

zařídit i online, ale já preferuju osobní jednání, dá se vydyndat sleva a na místě klást všechny možné

i nemožné otázky ohledně plnění. Proto také doporučuji si termín os. schůzky zajistit včas, kvůli

dovoleným druhých.

Online se pak dá uzavřít a zaplatit těsně před odjezdem) a ujistěte se přitom, že máte platné i

pojištění domácnosti a nemovitosti, pan Murphy a jeho zákony si totiž dovolenou nevybírají

a úřadují non-stop... ;)

Aby se vám vše lépe evidovalo a odškrtávalo, stáhněte si celý dovolenkový balíček seznamů.

 

Přikládám k dispozici dvě verze, částečně předvyplněnou pro ušetření práce nebo inspiraci a čistou,

bianco.

Stahujte tady:
 

 

 

Kontakty

& itinerář

Před letní dovolenou:

Díl 2.

Seznamy

& výbava

Před letní dovolenou:

Díl 3.

Balení

zavazadel

Díl 4.

Před letní dovolenou:

Kontrolní

checklist

Díl 5.

Před letní dovolenou:

bottom of page