top of page

Podzimní plán - 7 týdnů do Vánoc

Je pondělí 7. listopadu. A do Štědrého dne zbývá.....

 

...47 dní, necelých 7 týdnů!

 

Proto náš plán začíná být více vánočně laděný.

 

 

 

 

Co nás čeká tentokrát?

 • samozřejmě stále pokračujeme v nákupech a objednávkách dárků.

 • v nejbližším nadcházejícím termínu převlékání postelí otočte matraci. Některé mají přímo letní a zimní stranu, v každém případě je třeba ji přehodit, pokud jste to ještě neudělali. Pakliže na noc moc netopíte, je i nejvyšší čas na zimní teplejší lůžkoviny (a vyprání a uložení těch letních). 

 • V kuchyni tento týden zapracujeme na naší spíži. Naposledy jsme ji trochu porovnali koncem srpna, tak by to mělo jít hladce.
  Rozdělte si spíž na pětiny a každý pracovní den v tomto týdnu udělejte právě jednu z nich.
  Postupujte tak, že vyndáte obsah jedné pětiny (police, výsuvu, skříňky) na zem, vytřete a vše naskládáte zpět. Souběžně kontrolujte datum spotřeby a stav potravin. Vše podezřelé vyhoďte, co se hýbe, vraťte do přírody. :)
  Spíž bude na konci týdne jako klícka a uvidíte jak to oceníte v dalším kroku.

 

 

 • No ano, paralelně dojde na pečení vánočního cukroví. Ale v klidu, zatím jen na papíře! 

 • v rámci dne plánování (třeba úterý) si projděte své "vánoční" záznamy z minulých let, ponořte se do vzpomínek, poptejte se ostatních členů rodiny na jejich preference a sestavte předběžný seznam druhů cukroví, které letos budete chtít napéct nebo uhňácat ;)

 • až budete mít tento seznam druhů, projděte si receptury a udělejte si i seznam potřebných surovin a přísad a nákupní seznámek (s tou uklizenou spíží to půjde snadněji, že?). Je užitečné vědět dopředu kolik balíčků másla, mouky, cukru a dalších ingrediencí budete za čas potřebovat. Supermarkety totiž postupně spouští slevové akce právě na tyto vánoční suroviny a tak je dobré vědět, jak je efektivně využít, vytěžit z nich co nejvíc a pokud možno pořizovat co nejkvalitnější suroviny. Použití kvalitní mouky, másla místo umělého ztuženého tuku, vanilkového lusku namísto vanilinu atp., pozvedne naše vánočně-cukrářské úsilí o stupeň výš.

   

Hlavně klid

 • nepřehánějte to s množstvím. Oč jde? O zpříjemnění, provonění a podtrhnutí vánoční atmosféry, o pár kousků na doplnění sváteční tabule a ke sváteční kávě, nikoli o soutěž nebo galeje! FlyLady netráví adventní čas točením plechů do zblbnutí ještě dlouho po půlnoci, aby se po svátcích dočista zhroutila a byla ráda, že to má za sebou (...a dojídala kousky  ztvrdlého cukroví ještě dlouho po Třech králích).

 • nakonec si do diáře či kalendáře zaneste plán s konkrétními daty pro pečení nebo přípravy jednotlivých druhů cukroví. První budou jistě klasické perníčky, naposled nepečené chlazené druhy. Udělejte si plán, kdy který druh připravit, a nechte si mezi jednotlivými termíny čas na odpočinek, ať se nehoníte. Nezapomeňte si poznačit, která těsta budou potřebovat "odpočinek" a které ingredience připravit dopředu před zpracováním, jako např. máslo.

 • Pokud máte školáky a předškoláčky, nezapomeňte započítat "besídkový vzorek". 

 • Nezapomeňte také, že některá těsta i hotové kousky lze dopředu připravit a zamrazit; cukroví neztratí na kvalitě, ba naopak, vanilkové rohlíčky nebo linecké budou stále krásně křehké!

 

 

 

Další tipy:

 • domluvte se dostatečně dopředu s kamarádkou, švagrovou, maminkou, tchyní nebo dobrou sousedkou na spolupráci. Může jít o pohlídání dětí, ale taky o vzájemnou výměnu cukroví, kdy obě uděláte dvojnásob "svého" cukroví od pár druhů a pak si polovinu svých dávek vyměníte, abyste znásobily počet druhů.

 

 

To je pro tento týden vše.

Vynaložený čas nyní vám ušetří nervy, síly a čas o Adventu, uvidíte!


Nakonec přikládám listy k výtisku:

Suroviny na cukroví - předtištěný seznam nejčastějších surovin (mouka, máslo...)
Suroviny na cukroví - nepředtištěné (na vlastní a méně časté suroviny, přísady a koření)
Recepty na cukroví - zaznamenání receptur a poznámek k jednotlivým druhům cukroví

 

 

Opravy a vylepšení

Tipy na dárky  

Nákupy vánočních dárků 

Podzimní to do list

 

 

 

Dávejte při tisku pozor na vlastní nastavení. Soubory mají formát A5, aby se nám vešly do diářů nebo kabelek a mohli jsme je mít stále při sobě!


Stahujte a tiskněte!

Zaznamenejte si jakékoli postřehy, které jste během přípravy, pečení i konzumace zaznamenali, po sezóně si je pečlivě uložte a za rok - jako když najdete!!!Fi


 

bottom of page