top of page

VELIKONOČNÍ PLÁN

Ještě před pár dny jsem byla přesvědčená, že v karanténě prostě Velikonoce nemohou být Velikonocemi a prostě jim nebudeme věnovat žádnou větší pozornost....

Ale pro řadu věřících mají nadále stejný svůj smysl a naopak třeba budou chtít velikonoční zázrak oslavit a uctít s ještě větší vervou než kdy jindy. 

A nakonec - máme tady nudící se děti a karanténní režim je stereotypní, pár kreativních projektů a trochu veselí nám nakonec přijde k duhu. Velikonoce na blogu a v našich rutinách tedy budou! :)  Vítejte!

 

 

 

Plán sdílím opět pro inspiraci a prosím a zdůrazňuji, modifikujte jej na vaše potřeby. Smyslem je jako vždy rozdělit si celkový objem práce do porcí jednotlivých dní tak, abychom se vyhnuli stresu a ponocování na poslední chvíli. ♥

 


Dělejte si průběžně poznámky, na co třeba příště budete potřebovat více času, co byste rádi přidali, anebo naopak úplně vyškrtli. Bude to váš plán!


Dávám Vám odkaz na (barevný) list do diáře na poznámky, při tisku nastavte váš stroj na velikost A5, list je ke stažení ZDE.


Jdeme na to!

 

 


PÁTEK 3.4. / 7 dní do Velikonoc

Začneme kávou, to dá rozum. 

Nad ní pak vytvoříme rozesílací seznam přátel a příbuzných, kterým chceme poslat velikonoční přání nebo jarní pozdrav (tip: použijte vánoční nebo loňský velikonoční rozesílací seznam). 

V aktuální situaci přijde vzpomínka každému adresátovi k duhu a pohladí na duší ještě víc, než kdykoli jindy. 

Paralelně si bokem sepíšeme počet pohledů nebo přání. Nebude prostor pro obcházení pošty nebo papírnictví, budeme vyrábět z toho, co dům dá. Pojměte to jednoduše, ale kreativně, bude na to asi čas :)

Když si v trafice pořídíte známky, budete se moct úplně vyhnout pochůzce na poštu. 

 

Pokud je vaše situace vážnější, jste například v povinné karanténě, nebo kvůli potenciálně ohroženému členu rodiny do trafiky nepůjdete, pak třeba přání vyrobte jen v jednom provedení, co nejvěrněji nafoťte a rozešlete elektronicky. Na svém významu neztratí a bude pořád mnohem vřelejší a osobnější než vygenerovaná nebo zkopírovaná smska, uvidíte!

 

 


SOBOTA 4.4. / 6 dní do Velikonoc

Promyslete náročnost výzdoby a to jak finanční, tak časovou a manuální. Nepřežeňte to, pamatujte, že v jednoduchosti je síla a střídmá dekorace vynikne více, než ta bohatá a přeplácaná. Do jednodušší výzdoby bude snadnější i zapojit děti, bude to pro ně zase jiný zážitek a setkání s tradicemi. Sledovat, jak jim pak klíčí a roste travička nebo řeřicha v minikvětináčcích ze skořápek, pro ně bude ohromná radost a zábava.

Zvykem je v našich končinách zdobit dveře (věnec), okna a jídelní stůl. Zdobí se květinami, proutím, jarní trávou (osením), perníčky, zápichy do květináčů, důraz se klade na jarní symboly (vajíčka, zajíčci, kuřátka). Nezapomeňte na dostatečné množství vajec a papírové ubrousky a prostírání, pokud si na ně potrpíte. 

Pořiďte pomlázku, případně naplánujte výlet na vrbičky a upletení vlastní.

Pro trochu jarní inspirace zasurfujte u kávy, třeba tady.


Naplánujte i obsah koled, pokud půjdete k někomu pod okna popřát Velikonoce, promyslete i to, jakou s sebou přinesete nadílku a dejte si to na seznam. Dodržujete-li tradici darování spodního prádla nebo ponožek, aby obdarovaného "beránek nepokakal", pak nezapomeňte i na tento druh nadílky.

 

Dnešním úkolem tedy bude naplánovat výzdobu a nadílku.

 

 

NEDĚLE 5.4. / 5 dní do Velikonoc

Dnes se můžete společně pustit třeba do přípravy těsta na dobré a ihned měkké perníčky, například  podle receptu na stránkách M. Brýdové. Je umíchané za okamžik. Zabalte těsto do fólie a dejte ho odpočinout do lednice do druhého dne. S množstvím nešilte, stačí jeden dva plechy vykrojených svátečních motivů (zajdů, kočiček, kuřátek, oválů...), pár na ozdobu, pár na zub a šmitec ;) 

 

Dále můžete s dětmi začít pomalu pracovat na velikonočních přáních. Děti se určitě rády ujmou nalepování známek, razítkování ozdobnými razítky, nadepisováním adres atd., úměrně věku.

 

 

PONDĚLÍ 6.4. / 4 dny do Velikonoc

Dnes určete celkové množství vajec ke zdobení a rozvrhněte si celý proces foukání, barvení, malování, škrábání atd. do jednotlivých dní. Nebude jich pravděpodobně tolik oproti jiným rokům,  ale stejně budete potřebovat zjistit počet, i vzhledem k dalším pokrmům.


Je totiž také čas vymyslet menu na Velikonoce. Dobře promyslete, co budete celé období jíst. Sestavte si menu, prohlédněte recepty z minulých let a sepisujte nákupní seznam. Bohužel nebude možné se spolehnout na rozvážku nákupu až domů, takže seznamu věnujte pozornost, aby vám z něj nevypadla důležitá položka, kvůli které byste třeba později museli znovu vážit cestu do obchodu. To nechceš!, jak se říká.  

Nezapomeňte taky na nápoje (i bombu do sodovkovače nebo spreje na šlehačku), majonézu, mouku, droždí, cukr moučku, máslo a ta vejce, vejce, vejce!

Nevymýšlejte žádné velké speciality, pokud je nemáte v malíčku, nepřidělávejte si stres. Vsaďte na jistotu, zvláště v tomto období.

Vyvarujte se také dráždivých jídel a spolehlivých spouštěčů žlučníkových kolik - skončit na urgentním příjmu taky "to nechceš!"  - a nechtějí to ani zdravotníci, kteří mají co dělat s pacienty, které do nemocnice nedostala dietní chyba, ale čínská chyba.

 

Začněte také péct perníčky: těsto máte připravené, vykrojené a upečené máte perníčky za půl hodinky, takže žádné stepování u trouby do noci a zabavíte děti!

 

 


ÚTERÝ 7.4. / 3 dny do Velikonoc

Pokud nejste followery Zónového úklidu (kteří mají mytí oken za sebou), ale jedete podle FlyLady, budete možná chtít umýt jedno či dvě okna, zejména v obýváku. 

 

Ozdobte dnes perníčky. Přizvěte děti na pomoc, perníčky budou hezčí a veselejší!


Dokončete přípravu zbytku dekorací.

 

 

 

STŘEDA 8.4. / 2 dny do Velikonoc

Dnes udělejte větší žehnací úklid dle Velkého pondělí s FlyLady a požádejte dalšího člena rodiny, aby vyklepal koberečky, kusové koberce a předložky, pěkně na kandelábru a rákoskou. Je s podivem, co se z těch pravidelně luxovaných koberců ještě vyklepe!

Vyklepte i rohožku přede dveřmi.

 

 


ČTVRTEK 9.4. / 1 den do Velikonoc

Dodělejte větší úklid, pokud jste jej včera nestihli celý. Vyměňte ručníky, na WC dejte nějaký jarní veselý toaleťák a vyrazte na lov potravin a surovin na sváteční stůl.


Rozmístěte a upevněte hotové nebo obnovené dekorace, naaranžujte čerstvé květiny (květinářství fungují a budou rády za podporu).

Na jídelní stůl dejte čistý ubrus a ubrousky/prostírání. Není to nádhera? :)

 


PÁTEK 10.4. - VELKÝ PÁTEK

Pokud patříte mezi ty šťastnější, kteří sehnali droždí, upečte mazanec/beránka. Než se upeče do zlatova, připravte si základní suroviny na vaření na druhý den, ve dvou se to lépe táhne, když si to vemete s partnerem k debatě nebo televizi, máte to za chvilku hotovo. Půjde nejspíš o kvanta cibule a další zeleniny, masa, příloh - to vše může být nakrájeno a připraveno dopředu! Nakrabičkujte si suroviny a uvidíte, jak vám další dny půjde vaření rychle od ruky, úplně jako televizním hvězdám. :)

 


SOBOTA 11.4.

Poránu dejte vařit vejce, která se ještě budou barvit a zdobit, nebo přijdou do bramborového salátu, děláte-li.

Začněte vařit a péct. Díky připraveným surovinám by vám to mělo pěkně odsejpat, mně už to přijde jen jako takové relaxační kouzlení :)

 

 


NEDĚLE 12.4. 

Pokračujeme ve vaření a pečení (podle situace).

Pokud barvíte vejce kupovanými barvami, dodržujte návod na obalu, pokud chcete něco přírodního a elegantního, zkuste recept Mlsné kočky, mně se osvědčil, vejce jsou krásná. Postupně zchlazená a následně v lednici uchovávaná vejce vydrží 10 dní. 

 

Návštěvy byste letos měli vynechat, ale pokud si na velikonoční pondělí chcete se svými nejbližšími alespoň vyměnit pár pohledů přes sklo a tašky na zápraží, mrkněte na seznam a ujistěte se, že máte s sebou všechno, co jste plánovali: nadílky, pomlázky, dárky, obžerstvení :)

 

 

 

 

Krásné a klidné Velikonoce a hodně zdravíčka přeji! ♥P.S.:

Schovejte si svůj seznam a založte si ho do své domácí složky (šanonu). Vytvořte si sekci Velikonoce, příští rok se vám seznámek s vlastnoručními poznámkami a postřehy bude hodit jako připravený letecký itinerář :)

bottom of page