top of page

Podzimní plán - 8 týdnů do Vánoc

 

 

 

Podzim se krásně vybarvuje a dostává ty pravé grády! Zbývá necelých 8 týdnů do Vánoc a ten následující vyplníme těmito úkoly:


 

Zařídit 

 • zkoukněte kritickým okem stav koberců a potahů sedaček. Pokud je jasné, že budete potřebovat profesionální čištění nebo zapůjčení profi stroje, objednejte si tuto službu HNED. Pokud to zmáknete samodomo, zachovejte klid a nechte si to na později. Teď jde o objednání služeb. 

 • objednejte se i do salónu ke kadeřnici, kosmetičce a na "mani & pedi" na předvánoční čas. Trocha hýčkání a zkrášlení vám v té době sedne víc, než kdykoli jindy. A časově si to budete moct rozhodně dovolit! Budete relaxovat a popíjet napěněné latté nebo šumivé lambrusco a pod slastně přivřenými víčky sledovat ten nákupní chaos a snad i tanec sněhových vloček za výlohou salónu. 

 

Doma

 • provedeme lehkou debordelizaci komory, případně skříně (obvykle v předsíni), kde skladujeme takové-to-všechno. Už před časem jsme si definovali, co předsíňové úložné prostory obvykle skrývají - bývá to něco z níže uvedeného  (anebo taky všechno z níže uvedeného):


- bundy, kabáty a obuv

- úklidové a čisticí prostředky
- zřídka používané elektrické spotřebiče
- drobné domácí potřeby
- nářadí
- krmivo nebo stelivo pro zvířata
- XXL balení pracích prášků, zásoby toaletního papíru a ručníků
- recyklační nádoby
- věci připravené k vrácení
- nákupní tašky 
- cestovní tašky a kufry
- zásoby konzerv a zavařenin, pití
- dekorace, ozdoby atd.

Na podzim tyto prostory trochu pofackujeme, žádné velké přehrabování a gruntování, jinak hrozí zaseknutí a půldenní práce. Jeďte podle tohoto klíče:

 

 • útroby komory zmapujte, podívejte se, jestli se někdo něco nepomnožilo - nevykynula krabice se zavařovačkami nebo koš s igelitkami? Box s věcmi k vrácení, případně na odnos do charity - nepřetéká? Nestěžuje si tchyně, že má málo plastových krabiček od proviantu? Věci určené k vrácení připravte a naplánujte předání.

 • zrevidujte zásoby úklidových a pracích prostředků, náčiní a drogistických zásob. Není někde něco prošlého? Je všeho dost? Není čas na nákup nového smetáku, hadrů, hlavice na mop, gumových rukavic, sáčků do vysavače atd.? Napište si na nákupní seznam, co je potřeba doplnit.

 • zkontrolujte také zásobu žárovek a baterií.

 • krabici s jarními a letními věcmi (třeba dekorace, sportovní potřeby) dejte co nejvíce nahoru a dozadu a naopak do popředí vytáhněte krabici s vánočními dekoracemi, svíčkami a světýlky. Odolejte pokušení se v tom začít přehrabovat. Pouze mapujete terén a přerovnáváte a chystáte si podmínky na další týdny!

 • vyhoďte nefungující drobné spotřebiče, které v komoře čekají na opravu déle než tři měsíce, rozlučte se i s různými bezvadnými náhradními díly, zvláště takovými, pro něž nemáte ani pojmenování, natož uplatnění.  

 

 • doma omezíme zálivku pokojových rostlin. Odstavte květináče z parapetů přímo nad radiátory a zdroji tepla, s výjimkou tropických rostlin to nesnáší, a dejte je na světlé a teplotně stabilní stanoviště. Přes zimu je nehnojte (netýká se ovšem těch, které kvetou).

 • zazimujte nebo zlikvidujte rostliny z truhlíků za okny. Pokud tedy nemáte odolné odrůdy muškátů, ty ještě můžou dělat chvíli parádu. Okna a parapety ještě necháme chvíli být, na ty se vrhneme těsně před Adventem, aby byl pohled na křišťálově čistá nazdobená okna prvních adventních dnů maximálně potěšující. 

 

 

 

Zahrada

 • vyperte podsedáky u zahradního nebo balkónového nábytku a ukliďte je

 • umyjte venkovní nábytek a zahradní hračky, a zazimujte je (alespoň z větší části)


Výborně, skvělé!

Nashle u 7. týdne do Vánoc! ;)
Fi 

 

Printables:

 

Opravy a vylepšení

Tipy na dárky  

Nákupy vánočních dárků 

Podzimní to do list

 

Dávejte při tisku pozor na vlastní nastavení. Soubory mají formát A5, aby se nám vešly do diářů nebo kabelek a mohli jsme je mít stále při sobě!

 Fi

 

bottom of page