top of page

Podzimní plán - 9 týdnů do Vánoc

 

 

Tento týden jsou před námi stěžejní úkoly:
 

 • v rámci (třeba) úterního dne plánování si doma ujasněte, jak, kde a s kým budet trávit vánoční svátky a Silvestrovskou noc. Budete doma, na chalupě, na horách? Sami doma s nejužší rodinou a vaše plány nepřesáhnou krmení racků na Náplavce, nebo to budete chtít rozjet s přáteli někde na horách? Co na Štěpána nebo na Boží hod? Budete u rodičů či příbuzných? Nebo oni u vás? S kým se budete chtít určitě potkat a komu se naopak vyhnout? Budete potřebovat hlídání dětí? Udělejte si plány a zaneste je do svého kalendáře, proveďte potřebné včasné rezervace a zajistěte si na tuto dobu volno ze zaměstnání, je-li třeba. Informujte o svém záměru všechny lidi, kterých se předběžný plán týká (které chcete pozvat), aby mohli udělat totéž (rezervace jízdenek nebo dokonce letenek, nahlášení dovolené v zaměstnání atd.).

 

 • minulý týden jste si vytiskli tabulku s nápady a tipy na dárky. Tento týden můžeme navázat na další krok a tím je zahájení objednávání a nákupů vánočních dárků. Začneme přirozeně těmi, jejichž dodání bude trvat delší dobu: nákupy ze zahraničí nebo zakázková výroba. Pro lepší kontrolu nad celkovým stavem si můžete vytisknout tuto tabulku a postupně odškrtávat.

 

 • pokud nemáte jasno v dárcích pro děti, je třeba vymámit z nich, co by si přály najít pod stromečkem. Je velmi ošidné začít s tím tak brzy, čím dříve totiž začneme, tím déle budeme poslouchat "kdy už...?" a "Kolikrát se ještě vyspím...?". Ale nedá se svítit. Budeme se muset obrnit trpělivostí a dětem vysvětlit, že dopis bude putovat vééélmi, vééélmi daleko, proto je potřeba psát dlouho dopředu (u mladších dětí to zabírá). U této kategorie dárků je potřeba začít opravdu s předstihem, zvláště, pokud jde o nějaké horké novinky. Není nic horšího, než pekelně obehraná větička "Zboží je dočasně nedostupné", nebo prodavačova hláška "zboží přijde po Vánocích...". Já mám v živé paměti shánění jedné konkrétní varianty Roboryby před pěti lety, a díky, stačilo, never more! 

 • totéž platí i pro tipy na dárky pro příbuzné a přátele, zejména pokud jde o děti. Nahoďte udičku včas a také si vzájemně stanovte nějaké dárkové limity, ať předejdete pozdějším rozpakům nebo napětí. Dávání i přijímání by mělo být pokud možno v rovnováze.


 

 • proveďte sezónní debordelizaci koupelnové skříňky s kosmetikou. Nedělejte z toho tříhodinový projekt; ve svižném tempu se zaměřte na ryze letní kosmetiku včetně dekorativky: různé opalovací přípravky, bronzery a tmavší odstíny makeupu, ochranné spreje na vlasy, letní stíny, glittery, rtěnky a další věci, které v zimě k neopálené pokožce nepoužíváte a můžou zimu přečkat v nižších poličkách, nebo uložené v krabici úplně  mimo koupelnu. Podívejte se rovnou na dobu spotřeby, část věcí už totiž může být na jaře prošlá a zbytečně by vám zabíraly místo ve skříňce, proto je vyhoďte rovnou. Kvalitní opalovák na obličej na horské zimní slunce si samozřejmě ponechte. Skříňku také vytřete od prachu a nečistot, přerovnejte obsah a máte zase na dlouho hotovo.

 

 • ​projdeme byt a sepíšeme si seznam drobných úprav a oprav, které bychom chtěli do svátků stihnout. Držte se při zemi a nepouštějte se do příliš náročných úprav, které by vás vysály po všech stránkách. Jde o drobná vylepšení a zútulnění: pověsit konečně obraz nebo nové fotografie, přivrtat poličku, přetřít odřenou zeď v jídelně, obnovit těsnění kolem vany, našít nové povlaky na polštářky atp. Své plány si můžete zanést do tabulky, rozdělit si je s partnerem nebo rodinou a postupně začít s realizací.

 


Auto

 • objednejte auto do servisu na přezutí pneu a předsezónní servis. Ať světla svítí, stěrače stírají, klakson troubí atd. Nechte si namazat těsnění kolem dveří speciální směsí, ať přes zimu nezpuchří, dolít olej, fridex a další dobroty.

 • a rovnou si zkontrolujte povinnou výbavu: kompletnost autolékárničky, reflexní vestu a nezapomeňte na extra deku, kdybyste někdy nedejbože uvízli.

 • koukněte i na platnost STK a svého řidičáku (a rovnou i občanky), ať není nějaké nepříjemné překvapení při silniční kontrole, pokuta před Vánoci zamrzí víc, než kdykoli jindy!

 • ještě před návštěvou servisu nalejte do ostřikovačů zimní směs a zkontrolujte stav stěračů, aby dobře stíraly a lamely pevně přiléhaly ke sklům. Zvláště pokud jezdíte denně a delší trasy, nenechávejte to až na servis na přelomu měsíce, pro případ, že by počasí bylo nepříznivější. 

 • proveďte úklid interiéru auta (vysát, utřít prach uvnitř, vyčistit potahy)

 • vyperte potahy dětských autosedaček (odmočit, namydlit skvrny žlučovým mýdlem a strčit do pračky)Tak šup do toho. Rozdělte si doma s partnerem kompetence, naporcujte si úkoly do jednotlivých dní celého týdne a těšte se z postupně odškrtávaných položek. 

Užívejte pěkné podzimní dny a nashle za týden u úkolů spojených s 8. týdnem do Vánoc!

Fi

Opravy a vylepšení

Tipy na dárky  

Nákupy vánočních dárků 

Podzimní to do list

bottom of page