top of page

BALÍME NA HORY

Zimu sice opravdu nemám ráda, ale jakmile dojde na hory, to je úplně jiná. Ten luft, ta panoramata, sluníčko, manžestr, cibulačka a další zahřívací dobroty, a ten večerní pohled na krásně unavené děti s barvou ve tvářích a jiskrou v oku - to je k nezaplacení.
Pokud i vy patříte mezi ty, kteří vyráží na lyže, je tu pro vás malý souhrn tipů, které by se vám mohly hodit. Vychází ze speciálu věnovaného letní dovolené, ale obsahuje některé odlišnosti spojené právě s pobytem na horách.

Založíme si složku na zimní dovolenou a pustíme se do toho!

PŘED CESTOU
Co zařídit hned? 

Do složky "dovolená" připravíme zkontrolovaný ubytovací voucher (ideálně s potvrzením o platbě). 
Do této složky pak budeme postupně přidávat další dokumenty.


 

  • Zajistíme péči po dobu naší nepřítomnosti o vše, co ji vyžaduje: mazlíčci, rostliny a byt nebo dům.

  • Zajistíme zápůjčku sportovní výbavy, nebo "rakve" na střechu, je-li třeba. 

  • V případě cesty do zahraničí je potřeba a zkontrolovat platnost pasů nebo občanek (ŘP) a případně ihned zažádat o nové. 

  • Totéž platí pro průkazy zdravotní pojišťovny

  • Vždy se pro jistotu hodí i písemný souhlas druhého rodiče, cestujeme-li za hranice s dětmi sami (formulář ke stažení je na stránkách MZČR nebo v tomto článku ČT).

  • Zkontrolujeme platnost STK u auta, hloubku vzorku a celkový stav pneu (mělo by být v pořádku, ale pro jistotu...).

  • Uzavřeme cestovní pojištění (dá se uzavřít online těsně před odjezdem*).

  • Nezapomeneme na dlouhodobě brané léky na předpis - pokud dochází, zajistíme recept.


* Nespoléhejte na to, že uzavřete online pojištění až na místě (nebo teprve v momentě, kdy se něco semele). Pojišťovny si zpravidla ověřují skutečnou délku pobytu a na uplatnění plnění ze 4. dne pobytu u pojistky uzavřené v den události mohou pohlížet jako na pokus o pojistný podvod. Pojistku proto uzavřete před odjezdem a raději si schovejte pobytový voucher a např. účtenky od benzínek jako důkaz o vašem pohybu v souladu s trváním pojistky.

KONTAKTY

Nyní si dáme dohromady následující:

  • kontakt přepravce nebo cestovní kancelář a to jak doma, tak v místě pobytu 

  • přesný název, adresu a telefon ubytování 

  • místní turistickou informační centrálu. Zapište si její telefonní číslo a otvírací hodiny a web. Ten vás může před odjezdem informovat o přesnější předpovědi počasí, chystaných místních akcích, dopravní situaci (uzavírky silnic, objízdné trasy) atd. a může vám pomoci najít jiné ubytování, pokud vás po příjezdu potká nějaké nepříjemné překvapení.

  • místní tísňovou linku a horskou službu

  • nejbližší zdravotnické zařízení (totéž i pro zvíře, cestuje-li také)

  • kontakt na českou ambasádu (v zahraničí)

Tak a nyní můžeme přejít k zábavnější části a tou je sestavení itineráře a to jak cestovního, tak pobytového.

ITINERÁŘ

Náročnost cestovního itineráře se bude odvíjet od způsobu dopravy - pokud jedete autem s navigací, postačí zaznamenat si jen pár odpočinkových, občerstvovacích a tankovacích bodů po cestě, složitější itinerář bude v případě přestupů s navazujícími spoji nebo auty z autopůjčoven. Pak je potřeba si každý čas, číslo a rezervační kód pečlivě zaznamenat na jedno místo.

Pobytový itinerář pak bude vypadat vlastně velmi podobně jako kalendář a bude obsahovat naplánované aktivity na každý den dovolené, rezervační údaje dopředu zamluvených akcí nebo procedur, otvírací hodiny výletních cílů a další poznámky, které se k programu vztahují (více níže).  

S tím souvisí náš další úkol: připravit harmonogram a včasné rezervace.

Například:

  • lyžařský instruktor. Zjistíme si nejbližší lyžařskou školičku pro děti a provedeme zavčas rezervaci instruktora. Mívají obvykle dost nabito.

  • vybavení. Zajístíme potřebnou sportovní výbavu. Nemusíme utrácet jak zběsilí, většinu věcí lze půjčit od přátel nebo v půjčovně přímo v místě dovolené - to si dopředu ověřte či rovnou zarezervujte.

  • doplňkový program. Zjistíme si dopředu další možnosti vyžití v místě pobytu. Pobyt si lze zpříjemnit večeří ve vyhlášené restauraci nebo kolibě, bylinkovou saunou, akvaparkem, návštěvou muzea nebo kina. V případě nabitých středisek to ale bude chtít opět rezervaci.

 

  • dopředu si také zjistěte možnosti parkování. Některým českým střediskům úplně chybí parkovací místa, v takovém případě se obraťte na svého hostitele a nechte si poradit finty místních.


 

Děti si můžou mezitím krátit nekonečně těšení tím, že mohou vylepšit rodinný dovolenkový plán vlastními ilustracemi, vybarvením některých polí a později i vlepováním vstupenek, účtenek, fotek a jiných memorabilií; takový poklad pak může bezvadně zdobit vaše dovolenkové vzpomínkové fotoalbum.

AUTO

  • seženeme si včas řetězy, dvě škrabky, smetáček na ometení hustě zasněženého auta, sprej na rozmražování zamrzlých zámků a pozor, u soukromých chat v odlehlejších místech mimo pravidelně udržované cesty se vám hodí i skládací lopatka a menší balení zimního posypu (Ekogrit, Liapor)

  • v kabině auta kromě občerstvení a termosky s teplým nápojem přípravíme také deky na zahřátí (pro případ uvíznutí a dopravních komplikací) 

  • těsně před odjezdem při tankování dofoukneme kola, umyjeme světlomety a SPZ.

  • dolijeme nemrznoucí směs do ostřikovačů

 


Pokud máte asistenční službu jako součást vašeho pojištění nebo servisu značky vozu,  prověřte dopředu podmínky, abyste věděli, na co všechno máte přesně v případě potřeby nárok (odtah, přistavení náhradního vozu, ubytování atd.) a rovnou zkontrolujte platnost pojistky, zelené karty a řidičského průkazu všech, kdo budou po cestě řídit.


Při cestě autem si můžete dopředu zajistit i dálniční známku v některých cílových i tranzitních zemích. Prodejní místa ÚAMK pak najdete ZDE.  Moc se mi to osvědčilo, vyhnuli jsme se tak nejedné frontě i situaci, kdy byla známka vyprodaná a museli jsme si pořídit dražší typ na delší časový úsek, než bylo potřeba.

Nezapomeňte na odlišnosti v silničním provozu, jde zejména o maximální povolenou rychlost a povinnou výbavu.

PENÍZE


Zajistíme si včas také směnu korun za cílovou měnu.

 

Pozor: v bance nebo směnárně žádejte menší bankovky, benzínky a drobní obchodníci na západ od nás nechtějí brát 200 a 500 eurové bankovky a můžete se dostat do problémů. A nachystejte si k ruce dostatek drobných, ať máte čím zaplatit WC, mýto nebo kelímek kávy po cestě (drobné máte hezky připravené v pytlíčku ještě po letní dovolené, že ano? ;)).

DOMA

 

Zajistíme péči o vše, co péči vyžaduje: mazlíčci, rostliny i byt nebo dům.

BALENÍ

Poté, co jsme vyřídili všechny stěžejní záležitosti potřebné k vycestování, máme doklady i zajištěný pobyt a dokonce i kontury dovolenkového programu, je čas začít přemýšlet nad výbavou a dávat dohromady seznam věcí k zabalení.


Většinu z nich zpravidla míváme doma (o tom se ale přesvědčíme dopředu, jakožto i o stavu věcí, ať nám pak na závěr balení nevypálí rybník zpuchřelé gumičky u lyžařských brýlí...) a část budeme muset opatřit, buďto zapůjčením od přátel, nebo včasným zakoupením.


Vemem si proto tužku a papíry nebo zapnem počítač a pustíme se do kompletace seznamu.


Můj seznam dovolené je rozdělený na několik částí:

 

 

  • věci, které budu mít po cestě při sobě v zipové obálce a v ní budou doklady, vouchery, letenky při cestě letadlem atp.

  • věci, které budou v kabině auta (taška s jídlem, fotoaparát, mobil s nabíječkou, čtení, zábava pro děti...)

  • jednotlivé seznamy věcí pro každé dítě

  • jednotlivé seznamy hraček a vybavení pro každé z dětí

  • společné hračky a vybavení obou dětí

  • toaletní potřeby pro děti

  • seznam věcí pro sebe (muž si balí sám)

  • toaletní taška pro nás dospělé

  • lékárnička

  • různé

 

 

 Před každou položkou jsou tři sloupky s políčky k odškrtnutí všeho, co už je

 

  • zařízené/zakoupené

  • vyzvednuté a připravené k zabalení

  • zabalené


A stejně tak za každou položkou jsou tři sloupky s políčky k označení, kde přesně je daná věc zabalena. Zpravidla jde o kufr, tašku nebo příruční tašku každého člena rodiny, při větší cestě, kdy je zavazadel víc, do poznámek proto specifikuji, o kterou tašku nebo kufr jde. Odpadává pak tápání, ve kterém z těch tří (šesti, osmi, deseti...) objemných kusů vaší bagáže může být to či ono.

 

Co se týká obsahu zavadel, přikládám hrubý seznam toho, co se může hodit:

Na svahy 

Funkční prádlo. Naprostá samozřejmost - chvíle intenzivní aktivity a pocení na slunci lehce střídá prostoj, třeba vsedě na lanovce, kdy nás olizuje ledový vítr.  Zatímco bavlna zůstává mokrá, čůrky stékají po zádech a studí, funkční prádlo díky knotovému efektu odvádí vlhkost do dalších vrstev oblečení a částečně odpařuje. Tepelný komfort se tak zachovává, nikdo neprochládá a neřve po hodině, že chce domů.
Funkční prádlo má přirozeně antibakteriální vlastnosti a neváže nečistoty, nevyžaduje složitou údržbu a rychle schne, takže jej lze lehce přemáchnout ve vlažné vodě i ve spartánských podmínkách. 
Vlna pak bude stačit jen vyvětrat na vzduchu a nechat dojít uvnitř.

Na funkční legíny/spodky a triko s dlouhým rukávem (ideálně s prodlouženým zadním dílem a plochými švy) už dál můžete jen vrstvit další svršky jako roláky, fleecové mikiny, nepromokavé lyžařské kalhoty a bundy.

Samozřejmostí jsou dále teplé lyžařské podkolenky, rukavice (lyžařské i vycházkové), nákrčník, čepice a kukly. Ty musejí být tenké, aby se vešly pod lyžařskou bezpečností helmu.


Sluneční brýle (na řízení a procházky jako ochrana před ostrým sluncem i větrem. Při fyzické aktivitě se však mlží a je potřeba sáhnout po lyžařských brýlích.

Opalovací krém. Výběr opalováku na hory se řídí úplně jinými pravidly než v létě, nejen proto, že sníh odráží sníh zase úplně jinak než písek. S každými 300 metry nadmořské výšky navíc stoupá síla paprsků o 4 %. V  1500 m n.m. tak bude slunce svítit o čtvrtinu intenzivněji než v letním Chorvatsku. Také nepotřebujete voděodolný a hydratační přípravek, ale naopak hutnější krém s ochranou proti větru a mrazu. Vybírejte tedy pečlivě.

Balzám na rty. Opět vybíráme spíš mastnější hutnější typy. Nechci dělat reklamu ani ovlivňovat, ale osobně vybírám tyhle přípravky u značek jako Neutrogena nebo Piz Buin (řada Mountain).
Tyčinku s balzámem pak rovnou vložíme všem do kapes bund (spolu s balíčkem kapesníků), a mažeme. Pořád.

Do bagáže pak balíme obvyklé volnočasové oblečení jako na kterýkoli jiný pobyt mimo domov. Nezapomeneme samozřejmě na pyžama, plavky (pokud je možnost koupání nebo návštěvy akvaparku), domácí obuv, pro děti klidně sportovnější a pevnější, aby mohly dovádět v hernách a tělocvičnách (a ty starší neomezovaly crocsy nebo pantofle při obíhacím ping-pongu).

Zatímco lyžařskou výbavu jsme si vždycky bez potíží půjčili v místě, s bobama a sáňkama to bývá horší, berte je raději s sebou.

Nezapomeňte na lékárničku a k obvyklým lékům /analgetika, antipyretika, kapky do nosu, na kašel, léky na průjem/ přibalte i zklidňující gel na namožený pohybový aparát, natažené svaly, namožené klouby /kancelářská těla začnou třetí den pěkně pobolívat! :)/; úlevě a rychlejší regeneraci pomůže i hořčík.

Elektronika
Foťáky, tablety, mobily, a k nim všechny nabíječky a kabely!

Pár dní do odjezdu

  • připravte si na mrazák zásoby, které vám bezprostředně po příjezdu přijdou vhod. Pamatujte na to v těchto dnech, navařte něčeho o pár porcí víc a ulejte si je. Zamrazit můžete i pár kusů koláče nebo čerstvé pečivo. Mějte připravené i trvanlivé mléko, kávu, balené vody, ujistěte se, že máte i výživu pro nejmenší (Sunar, Nutrilon) a jednorázovky, pokud používáte (resp. dítě ;)), a čerstvé krmení pro zvířata. Cokoli, jen ať nemusíte hned běžet do obchodu, nebude na to nálada.

 

  • postarejte se, aby vám po dobu vaší nepřítomnosti nechodila do schránky pošta a předplacený tisk, nebo se domluvte s někým v sousedství, kdo vám bude došlou poštu denně vybírat, což je spolehlivější. Na schránku umístěte jasný nápis, že si nepřejete vhazovat reklamy. Přetékající kaslík je pozvánka pro zloděje. Totéž patří pro sněhem zavátou přístupní cestu k hlavním dveřím, požádejte proto blízkou osobu, aby ve vzácném až nepravděpodobném případě náhlé sněhové kalamity objekt vypadal udržovaně (= zabydleně).

 

  • instruujte osobu, která se vám bude starat o zvířátko. Nespoléhejte na ústní formu u kafe, všechno poctivě sepište: druh krmiva, dávkování, napište co zvíře má rádo a co nikoli, připojte číslo na veta a kontakt na vet-špitál s nonstop provozem, kdyby se něco událo. Samozřejmě nechte kontakt na sebe!

 

  • předejte včas klíče této "pečující" osobě (osobám)

 

  • máte-li v domě nějaké cennosti, umístěte je do trezoru nebo na jiné opravdu bezpečné místo, případně je dejte do úschovy k někomu, komu můžete věřit

 

  • poplaťte všechny účty

 

  • pošlete mailem nebo předejte kopii vašich pasů a itineráře a kontaktů někomu z vašich blízkých, třeba rodičům. 

 

  • nastavte si automatickou odpověď v nepřítomnosti do vašeho emailu. Nemusíte nutně vyprávět, že jste pryč na dovolené, stačí upozornění, že v těchto dnech máte omezený přístup k mailu a ozvete se s prodlevou, nebo napište kdy se ozvete.

 

  • pokud chcete, aby se u vás každý večer na pár hodin svítilo a objekt vypadal obydleně, naprogramujte v nějaké místnosti s okny do ulice svícení lampy pomocí časového spínače. Fungování vyzkoušejte dopředu.  

 

 

Den před odjezdem

  • projděte balící checklist a dobalte poslední věci. Sneste všechna zavazadla na jedno místo a označte je (při letu nebo jízdě autobusem, vlakem). 

 

  • cvakněte si všechny kufry a tašky mobilem, kdybyste později třeba na nádraží hledali jeden konkrétní, můžete jeho podobu ukázat personálu.

 

  • vyčistěte lednici. Vyhoďte všechno, co je na hranici data spotřeby nebo se může po dobu vaší nepřítomnosti zkazit.

 

  • nezapomeňte na spíž, odstraňte z ní brambory, cibuli, jablka atd., uložte to do sklepa. V bytě nenechávejte žádné ovoce a zeleninu, totéž platí pro řezané květiny ve váze. Všechno zlikvidujte, ať vás po příjezdu nevítá nějaká havěť nebo zápach.

 

  • v zimě pokojové rostliny obvykle nepotřebují žádnou zvláštní péči, pouze je nezapomeňte před odjezdem trochu zalít.

  • natankujte auto, dofoukněte pneu, nastavte navigaci, přesvědčte se, že světla svítí, stěrače stírají, ostřikovače ostřikují.

 

  • dobijte  foťáky, mobily a další krámy ;)

  

V den odjezdu

 

  • převlečte postele. Není to nutnost, ale je to božský pocit, když se po návratu po všech těch nocích mimo domov zavrtáte do svých čerstvě povlečených postýlek

 

  • pokliďte byt, setřete povrchy

 

  • dobalte úplně poslední věci, jako hygienické potřeby a jídlo, hračky, maskota a usínáčky, ať necestujete plačky

 

  • umyjte nádobí nebo naložte myčku, tak, aby program doběhl ještě před vaším odjezdem

 

  • vymyjte kávovar, vysypte odpadkové koše a naposled řádně vyvětrejte

 

  • vypojte všechna elektrická zařízení ze zásuvky (kromě lednice, mrazáku, akvárka atd. ;)) Platí zejména pro varné konvice, překapávače, topinkovače, TV, počítač atd.

 

  • vypněte hlavní uzávěr vody, plynu, nebo alespoň přívody k zařízením, která budou nečinně stát, stáhněte topení na nezbytné temperující minimum

 

  • do odpadů a wc mísy nasypte jedlou sodu a neoplachujte to. Nezavírejte poklop WC

 

  • nechte otevřená dvířka u pračky, myčky a sušičky, aby přístroje větraly

 

  • zavřete pečlivě všechna okna a naštelujte žaluzie tak, aby dovnitř nebylo vidět (ze zahrady, od sousedů), ale zároveň nebylo úplně zatemníno

 

  • vyneste zavazadla, při větším množství zkontrolujte jejich počet (podle vašeho checklistu), na tělo si dejte crossbody nebo kapsu se zipovou obálkou, ve které máte vaše "hlavní" dokumenty.

 

  • pečlivě zamkněte a zapamatujte si, kam svazek klíčů dáváte, ať je za týden nehledáte jak zběsilí a nevybalujete 8 tašek na ulici


Poslední tipy:

  • zapojte do příprav celou rodinu.  Rozdělte si jednotlivé úkoly, děti budou ochotnější než kdykoli jindy a je šance, že vyhození odpadu nebo umytí nádobí se obejde bez obvyklé revolty. 

  • dopřejte si 10 minut na závěrečné projití domu a checklistu, pošlete děti s tatínkem ven k autu, ať se můžete v klidu soustředit.

  • nesdílete na FB ani Instagram přímý přenos z vaší dovolené. Kromě toho, že zaručeně naštvete pár lidí ve svém okolí, např. kolegy v kanclu, potěšíte zloděje. Není nad to k fotkám vašeho bydlení, nové elektroniky a vymožeností, které jste si kdy dopřáli a nasdíleli, pak připojit vzkaz: "hééééhéééč, právě pijeme Aperol Spritz 680 km daleko... takže můžete nerušeně škodit!" 

  • platí i pro diskusní fóra a blogy ;)

  • až budete v pokušení nakupovat suvenýry, dvakrát měřte, jednou řežte - bude pro vás mít daná věc hodnotu? Bude sloužit i jinak, než jako lapač prachu? Neskončí v koši při příští debordelizaci? ;)



Univerzální seznam k vyplnění je ke stažení zde.
Plná verze seznamů k vytištění do TD Diáře je v Klientské zóně.

Doufám, že vám aspoň některé tipy usnadní balení na cesty a pomohou vám předejít nějaké nouzové situaci, která se v cílové destinaci obvykle výrazně prodraží a zamrzí. 
Máte ještě nějaké tipy, které by se hodily? Podělte se s ostatními!

Přeji vám krásnou dovolenou, hodně odpočinku a samé milé zážitky s rodinou!

bottom of page